Gospodarka Odpadami

PSZOK

Bezdomne zwierzęta

Ciekawe strony

Akty normatywne

800 lat Gorawina! - 29.06.2024 r. Drukuj Email
Wpisany przez Tadeusz Dach   

4 300x215

800 lat Gorawina!

Piękną rocznicę obchodzili mieszkańcy Gorawina. 800 lat temu, po raz pierwszy napisano w dokumencie o tej miejscowości. Prawdopodobnym jest, że miejscowość istniała dużo wcześniej, ale pierwsza informacja pisana pochodzi właśnie z 1224 roku. Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” uczestniczyło w organizacji podobnych rocznic w innych miejscowościach takich jak: Rzesznikowo, Starnin, Kinowo, Dębica, czy Leszczyn. Wszędzie obchodzono je bardzo uroczyście, przy pełnym aplauzie mieszkańców. Nie inaczej było w Gorawinie. W przygotowaniach do tego dnia uczestniczyły wszystkie istniejące organizacje w miejscowości, a także włączyło się do nich wielu mieszkańców. W dniu obchodów tj. 29 czerwca widzieliśmy we wsi kilka biało czerwonych flag. Uroczystości zaczęły się od mszy w kościele parafialnym, celebrowanej przez proboszcza księdza Marka Mierzwę. W czasie mszy kilkakrotnie nawiązywał On do rocznicy 800 lat Gorawina. Z kościoła wszyscy udali na w niezbyt odległe miejsce, gdzie mieszkańcy umiejscowili duży obelisk kamienny z okazjonalną tablicą mówiącą o rocznicy oraz odnoszącej się do dawnych i obecnych mieszkańców miejscowości. Tam ksiądz odmówił krótką modlitwę i poświęcił pamiątkowy obelisk. Następnie sołtys miejscowości, Jan Pastuch poprosił kilka osób z organizatorów uroczystości o przecięcie wstęgi i niejako odsłonięcie pomnika. Uczestniczyło w tym wielu mieszkańców i przyjezdnych gości. Głos zabrał Wójt Gminy Rymań, Mirosław Terlecki oraz radni powiatowi. W uroczystości uczestniczył również poseł na Sejm RP Marek Hok, który podkreślał rolę mieszkańców w tworzeniu tożsamości historycznej i życzył mieszkańcom Gorawina dalszego rozwoju. Zaznaczę też, że obok pomnika została umieszczona „kapsuła czasu”, w której został umieszczony spis mieszkańców miejscowości, wykaz mieszkańców, którzy zginęli podczas I i II wojny światowej oraz zdjęcia miejscowości od tych najstarszych po współczesne. Obok pomnika stanęła również tablica, na której została zamieszczona historia Gorawina w dwóch językach ( polskim i niemieckim), opracowana przez Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz”. Organizatorzy wydali również z okazji obchodów uroczystości 800 -lecia Gorawina, specjalną kartkę-widokówkę ze zdjęciami historycznymi i współczesnymi naszej miejscowości

Po odsłonięciu pomnika, wszyscy udali się do sali wiejskiej, gdzie Stowarzyszenie Historyczne przygotowało krótką prelekcję historyczną o wydarzeniach z historii Gorawina, którą miałem okazję wygłosić osobiście. Pokazywane też był slajdy, które jak zawsze wzbudziły wielkie zainteresowanie mieszkańców. Na sali Wójt Gminy wraz z sołtysem wręczyli pamiątkowe tablice najdłużej mieszkającym w Gorawinie mieszkańcom i jednocześnie mającym powyżej 90 lat: Panu Bolesławowi Osiadłemu i jego żonie Józefie, Pani Zofii Jakubowskiej i Pani Teresie Wróblewskiej.

Na boisku sportowym wystawiono wiele namiotów, było tam co oglądać i skorzystać z bogatej oferty gastronomii. Dla dzieci nie zabrakło „dmuchańców” i innych atrakcji zabawowych. Stoisko zaprezentowane przez Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” było ciągle oblegane. Powodem była wystawa fotografii od tych najstarszych po współczesne. Łącznie pokazanych było ok. 150 zdjęć, na których nawet najstarsi mieszkańcy mogli się odnaleźć. Na wielu z nich można było zobaczyć jak wyglądała miejscowość przed II wojną światową. Na stoisku tym również pokazany był proces obróbki lnu, a dzieci na kamiennym żarnie „produkowały” mąkę. Można było tam nabyć zestaw literatury, którą otrzymaliśmy z IPN, okolicznościowe zawieszki i breloki, można też było zakupić książkę W. Kołopoleskiego „Dzieciństwo w trepach”, w której autor wspomina swój pobyt w dawnym Gervin, na robotach w okresie II wojny światowej, będąc kilkuletnim dzieckiem.

Obok głównego wydarzenia, jakim było 800 lat Gorawina, świętowano również „Otwarcie lata”, stąd zaangażowanie Gminy Rymań i Gminnego Ośrodka Kultury. Przy okazji, niejako, również wypadała 400 rocznica zbudowania kościoła w Gorawinie w 1624 roku., po jego spaleniu podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Na boisku sportowym odbyło się mnóstwo imprez. Bardzo podobał się występ dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Gorawinie, które przedstawiły składankę rymowanek na temat miejscowości i poszczególnych osób. Wcześniej odbyły się konkursy dla dzieci „Gorawino malowane” i „Gorawino piórem zapisane”.

Ciekawie zaprezentowały się w różnych grupach wiekowych dzieci z zespołu tańca „Pasja” z Rymania. Dużym zainteresowaniem cieszyły się „biegi 800- lecia Gorawina”, w którym brały udział dzieci, ale również dorośli . Były nagrody, medale i wyróżnienia. „Wisienką  na torcie” był występ zespołu „CRASH BOOM BANG Roxette Tribute!” z Bonn w Niemczech, z wokalistką Lidią Bednarz – byłą mieszkanką Gorawina! Grali oni muzykę zespołu Roxette, aplauz był ogromny. Całość tak udanej imprezy zakończyła się w późnych godzinach nocnych zabawą taneczną.

Organizatorzy dziękują za naszym pośrednictwem wszystkim , którzy zaangażowali się i przyczynili do uświetnienia tej uroczystości. Jak zawsze, wielkie podziękowania dla sponsorów imprezy, którzy ją mocno wspomogli, tym razem ich nie wymienimy ze względu na ich dużą liczbę. Brawo, jeszcze raz dziękujemy.

Autor: Tadeusz Dach 

 

 

SYSTEMY dla Mieszkańców

Ostrzeżenia Meteo

Serwis Mapowy

Video

Kącik Przedsiębiorcy

Linki