PSZOK

Ciekawe strony

Akty normatywne

Turniej Recytatorski „Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne 2018" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogumiła Szczęśniak   

IMG 3567 400px

50. TURNIEJ RECYTATORSKI

„PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE”

  27 kwietnia 2018 roku w sali wiejskiej w Rymaniu odbyły się eliminacje gminne REGIONALNEGO TURNIEJU RECYTATORSKIEGO „PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE”. Turniej został zapoczątkowany w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Koszalinie, za czasów dawnego województwa koszalińskiego. Jest wiele osób, które z dużym sentymentem podchodzi do niego, chociażby z tego powodu, że sami byli jego uczestnikami, a teraz przygotowują

swoje dzieci, wnuki bądź uczniów.

     Recytatorów oceniała Komisja Konkursowa w składzie - Panie: Jadwiga Długaszek, Renata Maksymiuk, Aneta Majewska oraz Pani Karolina Golik.

    W Turnieju wzięło udział 24 uczestników, w tym: 4 w kategorii „Ptasząt” (klasy I – III szkoły podstawowej), 13 w kategorii „Ptaszków” (klasy IV – VI szkoły podstawowej), 7 w kategorii „Ptaków” (klasa VII szkoły podstawowej i  gimnazjum).

     Wszyscy uczniowie zaprezentowali się we wspaniale dobranym repertuarze oraz pokazali bardzo wysoki poziom zarówno recytatorski, jak i aktorski. Byliśmy pełni podziwu i zachwytu przy prezentacji każdego utworu. Rozpierała nas duma, że na terenie naszej gminy mamy tak wspaniałych recytatorów i miłośników poezji.

Niestety, konkursy mają to do siebie, że z tych bardzo dobrych, wybiera się najlepszych. Komisja stanęła przed dylematem, jak z tak „mocnych” grup, wyłonić osoby, które wyróżniły się czymś wyjątkowym.

     Po trudnej naradzie udało się osiągnąć kompromis, chociaż i tak uważamy, że więcej osób kwalifikowało się do wyższego szczebla.

    Recytatorami, którzy reprezentowali Gminę Rymań w eliminacjach powiatowych w Kołobrzegu 11 maja, byli:

W kategorii „PTASZĄT”:

     Gabriela Czupryn

W kategorii „PTASZKÓW”: 

      Amelia Ciesielska

      Olga Korytowska

W kategorii „Ptaków”:

      Gabriela Usarek

      Wojciech Rudniak

      Mikołaj Wróblewski

     Wyróżnienia otrzymali: Anita Przeździęk, Martyna Sielicka, Jakub Kornet, Maja Kaczor, Amelia Krzos, Julita Wołowska, Aleksandra Drzewiec, Iga Moskwa, Kacper Maciejczyk..

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy wspaniałej pasji, jaką jest recytacja. Słowa uznania i podziękowania oraz gratulacje składamy także nauczycielom, rodzicom i opiekunom recytatorów, tudzież p. Aldonie Korytowskiej za współorganizację Turnieju.

       Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz książki, które osobiście wręczył Pan Mirosław Terlecki – Wójt Gminy Rymań.

       Podziękowania i symboliczne kwiaty otrzymały również panie z Komisji Konkursowej oraz nauczycielki Panie: Małgorzata Hawrylak, Janina Czystow i Mariola Figurska, przygotowujące recytatorów.

       Podczas Turnieju wystawiono, jak każdego roku, rzeźby ptaków, wykonane przez Panią Teresę Sadowską z Dębicy.

       Dodatkową atrakcją w czasie Turnieju była wystawa poświęcona pamięci Profesora Władysława Panasa, utworzona w związku z obchodami 5. rocznicy nadania Jego imienia Gminnej Bibliotece Publicznej w Rymaniu.

       W eliminacjach powiatowych w Kołobrzegu przedstawiciele naszej gminy w większości, zaprezentowali się fantastycznie, otrzymując ogromny aplauz publiczności. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice, i inne osoby wspierające swoich bliskich podczas recytacji, nie kryli dumy, otrzymując jednocześnie pochwały i gratulacje od zgromadzonych słuchaczy.  Komisja jednak nie doceniła naszych recytatorów,  jedynie Gabriela Czupryn i Wojciech Rudniak otrzymali wyróżnienia.

     Ps   Szkoda, że tak rzadko nasze dzieci dostrzegane są przez Kołobrzeską Komisję oraz organizatorów eliminacji powiatowych. Każdego roku recytatorzy czują się skrzywdzeni i zniesmaczeni, twierdząc jednocześnie, że Komisja zwykle bywa stronnicza i nie do końca obiektywna. Czyżby mieli rację?... Takie wrażenie często odnoszą również i nauczyciele, i opiekunowie, i sami rodzice. Corocznie z ust organizatorów podają między innymi następujące komentarze: „Zły, niedobrany repertuar…. Kto wam wybrał takie teksty? Zapraszamy do koła recytatorskiego, teatralnego w RCK-u, będziecie świetnie przygotowani…”  itd.  Ponadto, recytatorzy wraz z opiekunami mają zastrzeżenia dotyczące samej organizacji konkursu. Zawsze bowiem bardzo długo muszą oczekiwać na rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników. Ostatnio zapowiedziana 40-minutowa przerwa na dokonanie oceny i wypisanie dyplomów, tradycyjnie została wydłużona do ok. 1,5 godziny. Jest to bardzo przykre, zwłaszcza, kiedy trzeba jeszcze dojechać do miejsc zamieszkania 30 i więcej kilometrów, dodatkowo po przytłaczających słowach krytyki,  słyszanych od prowadzących Turniej. Każdego roku, w różnych kręgach rozważamy uczestnictwo naszych uczniów w kolejnej edycji, tak jest również i obecnie – być może zakończymy recytację na szczeblu gminnym ….

      Czytającym ten artykuł chcę zagwarantować, że nasze dzieci były przygotowane na wysokim poziomie, z bardzo dobrze dobranym repertuarem. Nauczyciele oraz rodzice poświęcili mnóstwo czasu na znalezienie właściwego tekstu oraz poprawną recytację. Tak więc, nie powinno się słów krytyki kierować w taki sposób i do wszystkich, bo to niewątpliwie demotywuje i zniechęca do dalszej pracy.

B. Sz.

IMG 3529 500px

IMG 3534 500px

IMG 3535 500px

IMG 3536 500px

IMG 3538 500px

IMG 3567 500px

 

SYSTEMY dla Mieszkańców

Ostrzeżenia Meteo

Serwis Mapowy

Video

Kącik Przedsiębiorcy

Linki