AKADEMIA W RZESZNIKOWIE - 3 maja 2016 r. Drukuj Email

AKADEMIA w Rzesznikowie 1 250pxAKADEMIA W RZESZNIKOWIE

        3 maja 2016 roku w sali wiejskiej w Rzesznikowie odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Dnia Flagi.

Uroczystość była poprzedzona Mszą Świętą Odpustową w miejscowym Kościele.

Na wstępie akademii wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Publicznych w Rymaniu (Natalia Sobczak, Nikola Śliwka, Klaudia Franas, Hubert Wiśniewski), która pod nadzorem nauczycielki języka polskiego p. Małgorzaty Hawrylak przedstawiła informacje o uchwaleniu Konstytucji 3 maja oraz o Dniu Flagi. Ponadto Natalia S. zaprezentowała wiersz Marii Niwińskiej „Wierzę że wrócę”, a Hubert W. wiersz pt. „Jak ja się czuję”.

      Następnie  wystąpił zaprzyjaźniony z Gminą Rymań, najstarszy chór kołobrzeski „Kombatant”, który przedstawił pieśni patriotyczne, będące żywą lekcją historii dla uczestników uroczystości. Na koniec występu p. Jerzy Lewicki odśpiewał pieśń „Matka”

w której zostały przedstawione losy Polaków, w tym małych dzieci, podczas zesłania na Syberię, gdzie On sam na „nieludzkiej ziemi” spędził kilka lat swojego dzieciństwa.

Na bis przepięknie zaśpiewała p. Jolanta Wójcik-Oszmaniec, prowadząca chór, a przygrywał Jej p. Krzysztof Sobocz, instrumentalista chóru.AKADEMIA w Rzesznikowie 1

      Program artystyczny zakończył występ Zespołu Śpiewaczego „Biadule”, w składzie: p. Bernarda Bany (szef zespołu), p. Krystyna Tomaszewicz, p. Danuta Dybowska, p. Marzena Tomaszewicz, Julia Bak i p. Roman Jagielski (akordeonista i prowadzący zespół).

Wszystkie występy nagrodzone były ogromem braw, licznie zgromadzonej widowni, a Wójt Gminy Rymań – p. Mirosław Terlecki wraz z Sołtysem – p. Henrykiem Kożuszkiem i miejscowym radnym – p. Hubertem Cienkuszem wręczyli podziękowania i czerwone róże.

      W uroczystości, jak zwykle w mundurze wojskowym i z dużą ilością odznaczeń, uczestniczył p. Gustaw Dach, najstarszy kombatant w Gminie Rymań.

       Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do stołów, gdzie podano bigos (przygotowany przez miejscowe Panie, pod przewodnictwem p. Genowefy Moskalik) oraz ciasta upieczone przez miejscowe Gospodynie.

       Uroczystość kontynuowana była przy wspólnym śpiewie, do którego przygrywał przedstawiciel chóru „Kombatant”.

       Wszystkim osobom starszym, kombatantom, Sybirakom, którzy przeżyli okrutne czasy wojny, życzymy dużo zdrowia i spokoju, w gronie życzliwych i kochających osób oraz prosimy o dzielenie się swoimi doświadczeniami z młodszym pokoleniem.

        Wszystkim uczestnikom imprezy bardzo serdecznie dziękujemy za obecność i za udaną zabawę. Słowa uznania i podziękowania za okazaną pomoc oraz gościnność kierujemy do mieszkańców Rzesznikowa.

B. Sz.

zdj. www.gorawino.net

AKADEMIA w Rzesznikowie 2

WIERZĘ, ŻE WRÓCĘ... (wiersz P. Marii Niwińskiej – Sybiraczki)

Wierzę, że wrócę i tym tylko żyję,.

Że mnie przyjaciół powitają dłonie,

Że duszę z brudów tułaczki obmyję,

Kiedy mnie pierwszy polski wiatr owionie.

Choć może na mnie dom własny nie czeka,

Ani rodzina, wracać się nie boję.

W każdym bliskiego napotkam człowieka,

Ziemia i drzewa i w krąg wszystko moje.

Wierzę, że do swojej piersi mnie przytulisz,

Jak dobra matka wracające dziecię,

Co chociaż świstu nie słyszało kuli,

Lecz dosyć spiło goryczy po świecie.

Serce mi tęsknota przeżarła,

Łzy z ócz płynęły na jawie i we śnie.

Wierzę, że moja dusza obumarła

Na twoim łonie matko, znowu wskrześnie.

Wstanę i krzyż swój wezmę na ramiona,

A gdy mnie pierwszy polski deszcz obmyje,

Znów drgnie do życia dusza umęczona.

Wierzę, że wrócę i tym tylko żyję.

 

 

Video

Serwis Mapowy

Szybki PIT

Kącik Przedsiębiorcy

Linki

Dorzecze Parsęty MOBILE